Pobaltí

Kde jsem to skončil? Jo, jasně, ve vlaku na letiště.

Píše se středa 21. 11., když v 9 ráno usedám do letadla Norwegianu. Už za 80 minut mě na infocentru na letišti ve Vilniusu vítá rázným sovětským Zdrastvujťa! postarší úřednice. English? Aha, no english. Okej, mapku si ale vezmu. Dosvidaňja!

Busem za 10 kč se přesunu do centra, kde na mě okamžitě dýchne závan socialismu. Upřímně, po všech těch řečech o vzrůstání pobaltské ekonomiky jsem to moc nečekal. Vysoké oprýskané domy lemují rozbité chodníky a děravý asfalt. Třeba mě překvapí Lotyšsko a Estonsko (překvapilo). Procházím relativně pěkným centrem směrem k hostelu. Centrum je sice památka Unesco, ale třeba Brno je podle mě o dost hezčí, a s Prahou se to nedá srovnat vůbec. Po zbytek dne se toulám po městě, za zmínku stojí snad jen muzeum KGB.

Zmínka o Babišovi tam sice kupodivu není, ale přesto bych doporučil všem proruským lidem, aby se sem zajeli podívat. Jen pár dní po mé návštěvě Rusko napadne ukrajinské lodě v Azovském moři.

Rusko se nikdy nezmění

Univerzální citát

Před odjezdem jsem musel trochu zafinišovat ve škole a během dvou dnů stihnout to, na co jsme měli dva týdny, takže jsem spal cca 4 hodiny denně; vybírá si to svou daň a tady spím hned 12. Ještě před spaním se dozvídám, že couchsurferka, u které jsem chtěl spát v Estonsku pod jejich nejvyšší horu (318 m n. m.), mě nemůže ubytovat. Nedá se nic dělat, prodloužím si pobyt v Rize.

Tam se vydávám hned další den. Pravým sovětským autokarem se dopravím na výpadovku, odkud chci stopovat. -4 °C a mrholení mě ale brzo přesvědčí, že takto to nepůjde. Za 10 minut jsem promrzlý na kost a googlím autobusy. Aspoň jsem ale viděl pravé sovětské sídliště.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Riga

Do Rigy nakonec přijedu v pět večer a hned se jdu proběhnout. Neznám lepší způsob jak poznat město než v běžeckých botách. Hned ráno lupnu další trénink a odpoledne se konečně připojuji k Italce a Portugalcům na návštěvu centra. Nejdřív projdeme trh a pak i centrum. Takové hezčí Brno, chtělo by se říct.

Měl jsem v plánu stopovat na východ směrem k nejvyšší hoře Pobaltí, ale protože se mi zrušil couchsurfing, zůstal jsem ještě o den déle v Rize a zajel si zaběhat do národního parku Sigulda. Shodou okolností se tu v létě běhaly všechny lesní disciplíny MS v OB!

Celý park tvoří jedno hluboké údolí řeky a na Lotyšsko jsou tu opravdu nevídané kopce – až 50 m převýšení na pár desítkách metrů. Nakonec je z toho krásný 22 km lauf s 500 m převýšením. V parku je mimo jiné spousta jeskyní a starých hradů a celkově mi to pohled na Lotyšsko velmi vylepšilo. Navíc konečně sněží! A běhání za čerstvého sněhu, to se nikdy neomrzí. Jestli se sem někdy vrátit, tak kvůli tomu

Tallinn

Protože v Rize je pořád -3 °C a mrholí, kupuji na další den rovnou autobus do Tallinnu. Tam přijíždím ve dvě, jdu na oběd do palačinkárny a rovnou si to zamířím do Muzea Svobody. Interaktivní expozice plná virtuálních realit, s mobilem propojených expozic a reálných ukázek života v nesvobodě probouzí mimo spousty otázek o svobodě také tu, proč něco podobného není v Praze? Zmínka o Pražském jaru každopádně potěšila!

Protože je už ve čtyři tma, hodím tam ještě svižnou hodinku po Tallinnu. Další den už se jenom procházím po městě. Estonsko je už vysloveně skandinávská země se vším, co k tomu patří – hlavně tedy vyššími cenami.

Abych si tu zemi ale příliš neidealizoval, hned ráno potkám náckovskou demonstraci. Nedokážu úplně říct proti čemu. Přestože většina estonců umí perfektně anglicky, místní osazenstvo bohužel ne (ale netroufám si říct, nakolik jejich neznalost angličtiny, účast demonstraci a vzdělání/inteligence souvisí). Pravděpodobně něco proti Marrakéšské úmluvě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za zmínku stojí ještě další návštěva muzea KGB, tentokrát tedy hlavně věznice. Estonci se nebojí pojmenovat věci pravými jmény, za což jim patří respekt. Věty jako „SSSR nás okupoval a vraždil Estonce. Tisíce lidí museli díky vládě komunismu prchnout do západních zemí“ nebyly výjimkou. Vzpomínáte si ale na ten univerzální citát z úvodu tohoto článku? Tak tohle je důvod, proč si to budu vždycky myslet:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ve volném překladu: „Příliš propagandy! Rusové nejsou tak špatní, jak je chcete prezentovat. Pro čtenáře tohoto vzkazu, zkontrolujte si prvně fakta! Byly jste obalamuceni.“

Ne, nebyli. Rusko je totiž důvod, proč je celej východní blok pořád v pytli a proč ty jseš vygumovanej, notujeme si s přítomným Němcem. Touha napsat mu tam krátké „Prague, 1968, you stupid russian idiot“ byla silná, ale nakonec jsem se ovládl a jen si zanadával.

Po večeři jsem ještě zašel do kina na Bohemian Rhapsody! Úžasný film, který fakt stojí za to vidět na velkém plátně s dobrým zvukem. Pak už tramvají na letiště za 1 € (Praho, uč se) a v sedm ráno do Stockholmu.

Ještě rychlá tabulka výdajů, kdyby to někoho zajímalo:

 • 655 Kč, 2h vlak na Arlandu (letiště)
 • 770 Kč, let Arlanda – Vilnius s Norwegian
 • 374 Kč, bus Vilnius – Riga s Luxexpressem
 • 280 Kč, bus Riga – Tallinn s Ecolines
 • 100 Kč, vlak Riga – Sigulda (+ 60 Kč protože jsem osel a jeden lístek jsem ztratil)
 • 774 Kč, let Tallinn – Arlanda s SAS
 • 507 Kč, vlak Arlanda – Borlänge
 • 191 Kč, noc ve Vilniusu
 • 468 Kč, tři nocy v Rize
 • 246 Kč, noc v Tallinnu
 • 50 Kč – MHD ve Vilniusu a v Tallinnu
 • cca 600 Kč – muzea
 • zbytek už jen jídlo a suvenýry
 • celkem 5400 Kč plus jídlo – myslím, že na 7denní cestu docela dobré

Každopádně, opět jsem přesvědčil, že Even bad day in the mountains is better than a good day in the city – města pro mě moc nejsou. Příští trip rozhodně za sportem a ideálně do hor.

PS: abych zodpověděl pravděpodobný dotaz – ano, cestoval jsem sám. Nicméně je to relativní. Spal jsem jenom v hostelech (to je důvod, proč bylo ubytování tak levné), a v hostelech totiž vždycky potkáte spoustu lidí, se kterými můžete mluvit prakticky o čemkoliv a později s nimi jít prozkoumat i město. Já jsem tedy spíš individualista a rád dělám to, na co mám zrovna chuť, nicméně mít možnost si večer u televize/hudby pokecat je super.

Více fotek pochopitelně tady

 

1 komentář: „Pobaltí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s