Idre

Znáte ten slastný pocit, když stojíte poprvé v zimě na lyžích, je před vámi dokonalý manžestr, vy se rozjedete jedna-jedna a ono to dělá takový ten dokonalý zvuk, chrrr-chrrr-chrrr-chrrr? Tak na ten si budu muset ještě počkat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Idre je lyžařské středisko asi 300 SZ od Borlänge, skoro na hranicích s Norskem. Je to takový mix Alp a Česka – ubytování, ceny i služby jsou Alpského stylu, kopce (oni tomu vznešeně říkají hory) českého. Stejně jako v NMNM tu mají zásobník, takže už 12. října si tu navezli 2,5 km kolečko, na kterém se tu točí. Plus dvě sjezdovky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Já jsem sem přijel se svým oddílem Finspångem. Bydlíme v apartmánu, kterých jsou tu stovky, celá kapacita téhle vesnice je přes 10 000 lidí. Nás je 20. Vaříme si sami (respektive dospělí vaří), i závěrečný úklid je na nás. Přijíždíme v sobotu a rovnou jdeme otestovat lyže.

Na 2,2 km okruhu se nás tu motá snad 200. My,  celá švédská biatlonová a japonská lyžařská repre, k tomu spousta sportovců jako já, několik dalších klubů, spousta dětí i několik turistů. Já jsem se svou rychlostí někde v půlce tohoto pole. Okruh má 2,2 km, je tu 200 lidí, z toho vychází, že tu je cca 1 člověk na 11 metrů. Slušná tlačenice.

Naštěstí se Švédi umějí ve stopě chovat, a tak jsem neviděl jedinou srážku. Jenom jednou jsem musel zachraňovat turistku, která spadla z 50cm náspu umělého sněhu a nebyla se schopná dostat zpátky. Lyže nezlomila a prý i přežila.

Není ale všechno nejlepší. Třeba trochu nepochopitelně začali po 2,2km kolečku rozvážet 10km, které pochopitelně chvíli trvá. Asi bychom my všichni ocenili, kdybychom se třeba mohli mačkat aspoň na 4 kilometrech. Ale zase do toho nechci Švédům kecat. Lampy jsou taky oproti NMNM reflektorům spíše prehistorické bludičky. Jo a taky si za to nechávají pořádně zaplatit – za 5 dnů cca 1250 Kč. Naštěstí platí oddíl.

Počasí

Tu bylo všechno. Od -10 °C a jasna ráno, po -1 °C a jasno odpoledne první tři dny, po brutální sněhovou vánici v úterý a déšť poslední den, ve středu. Víte, jak může být po dešti občas rychlá trať? Tak tady to byl opak. Snad jim neroztají ty hromady sněhu, které tam za náš pobyt nastříkali.

Na umělém sněhu je dobrá vlastně jen jedna věc – dá se pořád běhat. S Perem, jediným účastníkem v mé věkové kategorii, tak vyrážíme na tréninky i do lesa. Skandinávský terén je náročný sám o sobě, navíc ještě s 10 cm prašanu. Ale ten pocit, když se šinu hlubokým lesem, přesně vím, kde jsem, a přesně tamhle za tím kopcem bude kámen a u něj kontrola, a ona tam fakt je, za to to stojí.

Příští soustředění má být v půlce prosince, tak snad už bude přírodní sníh. Jo, a už je to taky skoro půlka mého pobytu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s