Život

Ne, že by se tento týden nic nedělo. Ale moc ne. Tak se trochu rozepíšu o tom, jak se tu žije.

Škola

Už jsem to tu psal – zatím skoro nic nedělám. Jediný předmět, který dosud mám, je švédština pro začátečníky. Je za 7,5 (!) kreditů a skoro nic nemusím dělat. Když to porovnám se sedmi kredity v ČR, je to skoro neporovnatelné. Za tohle bych u nás dostal tak dva, jestli vůbec.

Další kurz – konkrétně Introduction to GIS – mi začíná 8.10. Každopádně většinu věcí, co se tam budeme učit, už umím. Docházka je nepovinná, tak uvidím, jak to bude. Švédštinu 2 a Place and markething analysis through GIS mám od 11.11.

Jinak je škola fakt hodně malá – dohromady je velká cca jak 2 budovy v kampusu na Kotlářské. Druhá, podobně velká budova, je pak ve Falunu. Menza tu je, ale bez zvýhodněných cen, čili pro mě dost nedostupná.

Presso z automatu stojí 25, knihovna a počítače jsou zadarmo. Jo, a do školy to mám cca 9 minut pěšky.

Jídlo a nákupy

Slyšeli jste někdy o vyhlášené švédské gastronomii? Ne? Já taky ne, takže si můžete udělat představu, jak to tu vypadá 😀

Obecně – jídla v restauraci stojí cca jak v ČR, akorát ve švédských korunách. Tj. oběd za 100, čili za 245 Kč, kafe za 20, čili 49, atp. Výjimkou je IKEA, kde se dá regulérní jídlo sehnat už za 40 SEKů, čili cca za českou stovku. Samozřejmě jsou tu (Borlänge je cca stejně velké Žďár) i všechny fastfoody – McDonalds, Subway, KFC, Pizza hut. Ani v jednom jsem ale zatím nebyl (fakt, nelžu 😀 )

Jiná situace už je v obchodě. Nejčastěji chodím nakupovat do Willysu, což je podobné albertu. Základní věci jsou tu stejně drahé jak u nás. Přehled:

 • 1 kg Barilla penne těstovin – 45 Kč
 • Snickerska – 13 Kč (reálně, viděl jste někdo někdy snickersku, která by neoscilovala mezi 11 a 14 Kč? Já prostě nechápu, že stojí stejně v Gruzii, Švédsku, Černé Hoře i u nás úplně stejně)
 • 400 g loupaná rajčata – 13 Kč
 • 1 kg jogurtu – 40 Kč
 • 3 ks tuňáky – 80 Kč
 • 1 Kg kuskus – 45 Kč (asi jediná věc, co je levnější než u nás)

Úplně jiná situace je pak u zeleniny, masa a dalších čerstvých věcí (i když, upřímně, je pravda, že úplně nemám představu, kolik stojí u nás)

 • 1 kg rajčat: 45 Kč
 • 1 Kg brambor: 25 Kč
 • 1 pomeranč: 20 Kč
 • Pytlík rukoly: 60 Kč
 • 400g kuřecího masa: 90 Kč
 • 1 vejce: 5 – 6 Kč
 • máslo: cca 60 Kč

Ještě jedno specifikum – skoro všechna jídla se tu dají koupit předpřipravená. Je libo hamburgery? Řízky? Hot wings? Pizzu? Smaženého lososa? Masové koule? Doslova všechno, na co si vzpomenete. Stačí to dát do trouby/pánev a pár minut počkat. Teoreticky tu vůbec nemusím přijít do styku s normálním masem.

No, suma sumarum, přežít se to dá. Za měsíc jsem tu za jídlo utratil cca 6500. Vařím si tak nějak normálně, na fotce můžete vidět zatím moje nejluxusnější jídlo.

Co se týče dalších věcí, je tu taková mini vaňkovka, kde je třeba H&M, takže oblečení se dá nakoupit tam, k outdooru je tu Intersport pro levné věci a Natur Kompaniet, což je takový Hudy, kde se dají koupit fakt špičkové věci, ale za adekvátní cenu.

Ubytování

Bydlím na koleji zvané Locus. Ta je přímo uprostřed přistěhovalecké čtvrti. Abyste pochopili, co tím myslím – kdybyste vzali všechny lidi v okruhu 700 metrů, budu z nich budu vypadat nejvíc švédsky. Drtivá většina žen a holek tu má burku, některé i nikáb. Nejčastější národnosti, aspoň co vím, je tu Somálsko a Nigérie. Ale upřímně – rozeznat, kdo je kdo, nedokážu.

Na koleji bydlí prakticky jenom zahraniční studenti, je nás tu cca 130. Můj pokoj má asi tak 2,5 x 5 metrů, mám vlastní koupelnu, což je super. Kuchyně je sdílená vždycky pro 8 lidí, musíme se o ní starat sami. Sice jsem jeden z nejčistotnějších (já vím, kdo by to byl řekl), ale zatím to funguje bez problémů. Platím za to cca 7100 Kč. Pračka je jedna na patro (cca 16 lidí), je v ceně, což je super. V recepci je přes den navíc zadarmo kafe (z automatu, ale dá se).

Přímo před kolejí máme dětské hřiště, kde si každý den stovka dětí hraje. Je to skoro až roztomilé. Problém je, když si chceme s Freddym a Patrickem zaposilovat – v okamžiku jich je u nás 20 a chtějí si s námi švédsky povídat. Se svým aspoň relativně švédským vzhledem jsme tu docela vzácnost. Nezlobím se na ně, je jim tak 8, ale štvalo nás to natolik, že jsme se nakonec přesunuli do minitělocvičny na koleji.

Party

Plno lidí říká, že Erasmus je vlastně jedna velká party – a ano, pokud studují ve Španělsku nebo Itálii, asi mají pravdu. Vstup do klubu tady stojí asi tak 350 Kč, takže že bychom šli tam je pro mě úplně vyloučené, nejvíc party se tak odehrává v lobby naší koleje.

A teď si dovolím jednu citaci. Četl jste někdo reportáže Tomáše Poláčka o stopování v Africe? Ne? To je škoda, jsou skvělé (fakt, doporučuju najít na Reportéru). Každopádně, jedna věc mě na nich tehdy zaujala.

Občas se stává, že si sednu na vesnici do jídelny, a v tu chvíli majitel zesílí televizi na maximum, navíc přes bedny. Jsem venku a nevidím obraz, ale slyším dialogy jakési telenovely. Zacpávám si uši, potom na majitele houknu, ať mě, proboha, nechá najíst, a on milostivě zeslabí televizi na sto třicet decibelů.

Tomáš Poláček, Reportér

A to je přesně ono! Jsou tu dva Nigerejci (nic proti nim, hraju s nima pingpong a jsou fakt v pohodě), ale sakra, tohle se fakt nedá! Jsou tu dvě obří reprobedny a oni do nich pouští sice čistej pop (Katy Perry, Shakira atp.), ale asi tak na 400 decibelů. Nikdo tu neumí perfektně anglicky, a když na sebe musíme řvát úplně ze všech sil, tak už si vůbec nepokecáme.

Ne, já to prostě nepochopím.

Běhání

To je úplný ráj. Les je od ubytování přesně 1,02 km, což o kilometr trumfuje Žďár a o několik úrovní poráží Brno (a na stejném místě začínají i lyžařské tratě). Je v podstatě nekonečně dlouhý. Jediný nedostatek je, že první tři kilometry jsou fakt fekální. Pak už je to ale krásný mechový ráj jak stvořený pro orienťák.

Pokud chci náhodou jít běhat nějaká tempa na asfaltu, můžu se vydat prakticky kamkoliv. Podél všech silnic vedou rovné cyklostezky, kde se to dá v pohodě rozbalit na 3:30 min/km.

Celkově – na běh je to perfektní

Orienťák

Jak už jsem se psal, v Gruzii jsem si vyvrtl oba kotníky, s ob jsem to tak bral ze začátku hodně vlažně a místo toho spíš cestoval. Teď už jsem relativně v pohodě, a tak jsem se spojil s oddílem Stora Tuna (běhal za ně třeba Šéďa nebo Mrazák, teď za ně běhá třeba Štěpán Mudrák). V sobotu jsem šel první trénink na mapě s místním šéfem, včera první oddílový trénink. Běžet intervaly po boku Emila Svenska (první tři vteřiny) nebo Tove Alexandresson (zbytek intervalu) je docela zážitek.

Závody budou, a to už brzo. Za týden je o víkendu 25manna, štafety u Stockholmu, kde se doufám v barvách Finspangu předvedu. Jinak uvidím, co se ještě naskytne.

Počasí

Nevím, jak je v Česku, ale tady je podzim jak má být. Všechno hýří žlutou a červenou barvou, teplota málokdy přeleze 13 °C, dvakrát za den prší. Luxus!

Faily

Rád bych to napsal česky, ale nějak mě žádné české slovo nenapadá, tak mě omluvte.

První fail nastal minulý víkend. Měl jsem pět dnů volno, tak jsem se rozhodl, že vyběhnu na Galdhopiggen. To je nejvyšší norská hora, 550 km  odsud, to je na den stopu. Skvělý nápad, říkal jsem si.

Když jsem se za 6 hodin posunul o 70 km, stál jsem uprostřed ničeho, byly asi tak 3 stupně a mrholilo, přečetl jsem si tuhle zprávu. Čas jet domů. Stop ve Skandinávii prostě nefunguje.

Druhý fail nastal včera. Měl jsem jet se svým kamarádem Johannesem Ridefeltem (poznali jsme se v Itálii na JMS ve skyrunningu) do hor Jämtland a zažít tam skyrunnningový ráj. No – Johannes si nejdřív včera vyvrtl kotník a pak jsme si společně prohlédli tyto fotky. Takže zase nic. Ale možná pojedu s nějakými erasmáky do NP Fulufjället.

2 komentáře: „Život

 1. Josef Boril

  Honzíku, aspoň pozdravit tě musím…i když nemůžu sdílet zážitky jako Tom…
  Dík za vtipné psaní, za nádherné fotky…pokračuj..
  Zdravím tě z Klafaru, d

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s